Zakladatel společnosti BLAŽEK PROJEKT pomáhal od mládí na různých stavbách. Jeho první návrhy vznikaly v suterénní kanceláři u souseda. V tuši na pauzák, na rýsovacím prkně. S projektanty a architekty začal spolupracovat na střední škole. Na vysoké škole již zpracovává projekty samostatně a ty jsou od té doby neodmyslitelně spjaty s ArchiCADem. Své práci se věnuje naplno, přestože mezi zásadní milníky v jeho životě nepatří jen ty profesní.
1985
Rok narození Petra Blažka. Petr od dětství rád něco buduje, staví a vymýšlí. S tátou a dědou chodí stavět chatu a strýcův dům a později rekonstruovat starý dům pro čtyři rodiny. Jeho novými sousedy se stanou Karel Krajsa – stavební firma, Karel Kovář – projektant pozemních staveb a Pavel Juříček – dozory staveb. Petr každý rok o prázdninách bude pracovat jako brigádník na stavbách a v projekci Karla Kováře.
2001
Zahájení studia na SPŠ stavební v Opavě, obor pozemní stavitelství. Petr ve svém prvním projektu na SVOČ řeší tři varianty stropních konstrukcí, volí atypický krov a vyhrává školní kolo. I když s odstupem práci nehodnotí jako zásadní, od té chvíle vyhledává výzvy. Kromě školní práce projektuje rodinný dům s kadeřnictvím v Pustiměři. K realizaci návrhu ale nedochází, protože investoři nejsou schopni se dohodnout, a nakonec se rozvádí. Tehdy Petr pochopil, že v této profesi bude nejtěžší práce s lidmi. Ve škole se seznamuje s AutoCADem, Skijem a Nemetschkem a později s ArchiCADem, konkrétně 8.1..
2005
Po maturitě Petr začíná studovat na stavební fakultě VUT v Brně. Ve druhém ročníku zakládá svou první živnost a projektuje v ArchiCADu již pod hlavičkou BLAŽEK PROJEKT pro různé architektonické a projekční kanceláře, ale také vlastní projekty. Jeho prvním zaměstnancem je tehdejší přítelkyně, dnes manželka, a zaměstnává jako brigádníky i své spolužáky.
2008
Díky spolupráci s doc. Ing. Karlem Šuhajdou, Ph.D. z VUT fakulty stavební Petr pracuje samostatně na mnoha zakázkách, např. zpracování kompletní projektové dokumentace včetně TZB pro výstavbu šestnácti rodinných domů v Medlovicích. Zároveň působí na stavební fakultě jako externí lektor počítačové grafiky – ArchiCAD pro začátečníky a pokročilé a o rok později obhajuje bakalářskou práci za ni obdrží navíc pochvalu děkana za vzorně vypracovanou bakalářskou práci. Jde o projekt rodinného domu, dřevostavby ve svahu, kompletně zpracovaný v ArchiCADu.
2011
Po ukončení studia a získání titulu inženýr, za diplomovou práci obdrží navíc pochvalu děkana za vzorně vypracovanou diplomovou práci. Dále pokračuje Petr v doktorském studiu, vyučuje na fakultě pozemní stavitelství a vede bakalářské práce. Jiří Motal ze společnosti REPENS project mu dává příležitost spolupracovat. Zpracovává pro něj architektonicko-stavební část projektové dokumentace na pětipodlažní administrativní budovu Oltis Group v Olomouci, navrženou jako prefabrikovaný železobetonový skelet, a to včetně koordinace profesí.
2012
Po odstěhování do Opavy Petr Blažek pracuje na projektu novostavby ordinace lékařů s bytovou jednotkou v památkově chráněné části Bruntálu, sousedící s historickým náměstím. Tento projekt Petr zpracovává od záměru, přes studii až po provedení, včetně koordinace prací a autorského dozoru.
2013
Petr Blažek je jako odborník na ArchiCAD u založení firmy BIM project architekta Petra Vokouna. Firma se specializuje na odborné konzultace pro architekty a projektanty, technickou, marketingovou a projektovou podporu a testování aplikací a doplňků.
2014
Petr Blažek transformuje živnost na kancelář BLAŽEK PROJEKT s.r.o., kterou bude po osmi letech tvořit tým čtrnácti zaměstnanců – projektantů pozemních staveb a profesí TZB, architektů a administrativních pracovníků na inženýrskou činnost.
2015
Petr Blažek získává oprávnění Autorizovaný inženýr pro pozemní stavby a absolvuje v Centru pasivního domu Expertní kurz navrhování pasivních a nulových staveb. Z mnoha projektů, které v té době zpracovává ateliér BLAŽEK PROJEKT je zajímavým úkolem projekt novostavby rodinného domu v Bohuslavicích u Hlučína. V návrhu bylo nutné vyřešit nejen přístup na pozemek a propustky, ale i umístění objektu v blízkosti rybníka. Přibývají další zakázky, většinou rozsáhlejší stavby občanského vybavení, stavby pro výrobu, skladování či administrativu.
2018–2020
V letech 2018 – 2020 se pracuje na projektu Smetanovy obchodní galerie ve Vsetíně. Generálním projektantem je tým architektů nodum atelieru v čele s hlavním architektem Lukášem Wawroszem. Stavební část, projekt pro povolení stavby a pro výběr zhotovitele má na starost BLAŽEK PROJEKT a statiku STATIC Solutions. Investorem je Valatrans. Architektonicko-stavební část projektu je zpracována v ArchiCADu a spolupráce s ostatními projektanty, využívajícími jiný software, probíhá přes exporty v DWG a v BIMx a IFC modelu.
Poloha galerie vedle vlakového a autobusového nádraží je vymezena čtyřmi městskými ulicemi v centru Vsetína. Obchodní pasáž v 1. NP propojuje tři z nich. Návrh respektuje stávající uliční čáru. Budova urbanisticky doplňuje městskou zástavbu a obnovuje historickou pohledovou osu nádraží – zámek Vsetín. Projekt získává čestné uznání v soutěži Stavba roku Zlínského kraje 2019 a hlavní uznání Stavba roku Moravskoslezského kraje 2020 (pro stavby mimo Moravskoslezský kraj).
Více o projektu Smetanovy obchodní galerie najdete v tomto článku.
2019
V roce 2019 vyhrál Petr Blažek spoluautorsky s arch. Hanou Šrajerovou vyzvanou architektonickou soutěž na studii smuteční síně v Horním Benešově. Tato studie řeší co nejlepší využití prostoru a přirozené začlenění stavby do areálu hřbitova. Objekt je koncipován jako jednoduchý jednopodlažní a je rozdělen průchodem na smuteční síň a atrium. Poskytuje tak důstojné a klidné místo pro rozloučení.
2021
Návrh nového sídla ostravské firmy Atelier TopKlima zpracovává BLAŽEK PROJEKT oproti původní dokumentaci, s níž nebyl klient spokojený, a následně pokračuje na interiérech. V prvním podlaží se nacházejí sklady a ve druhém administrativní zázemí. Realizace bude pokračovat v letošním roce.
Ohlédnutí se zpět aneb životní postřeh Petra Blažka
„Zlom v mé kariéře paradoxně nastal ve chvíli, když jsem zjistil, že život je o něčem jiném než jen o práci. Takovými okamžiky bylo narození prvního, druhého a pak třetího syna. Člověk si ujasní, co přesně chce dělat, a třeba v rámci profese zjistí, že některé zakázky nikam nevedou a jindy naopak nakopávají. A naučí se s tou myšlenkou pracovat.“