Přečtěte si článek, který popisuje reálné události. Pro ochranu soukromí zúčastněných osob volíme fiktivní jména.
Stalo se: dopady a útrapy s projektem za 60 000 Kč
Manželé Jana a Martin Novákovi toužili po bydlení v domečku. Štěstí jim přálo a podařilo se jim koupit pozemek – tak akorát pro pohodlné bydlení s malou zahrádkou. Jana s manželem si zjistili, kolik dostanou na hypotéce, aby věděli, do jaké výše si mohou dovolit jít. Jakmile jim banka potvrdila částku, kterou jim zapůjčí, pustili se do řešení. Prvním krokem bylo vyřešit projekt, aby mohli žádat o stavební povolení. Začali se poohlížet po vhodné firmě, která by jim projekt připravila za dobrý peníz. Přeci jen, nechtěli dávat příliš velkou sumu „za papíry“, plánovali raději na „papírech“ malinko ušetřit a mít tak více peněz na samotnou realizaci.
Na nejlevnější řešení vypadal katalogový projekt
Jana s manželem navštívili firmu, o které zjistili, že připravují projekty od 60 000 Kč. Příjemná cena a řada realizací pro ně byla jasným signálem, že toto bude správné řešení. Na schůzce listovali katalogama vybrali si sympatický domeček, který respektoval jejich rozpočet. Podepsali tedy smlouvu a těšili se na hotový projekt a stavební povolení na stole.
Stavební úřad projekt zamítl!
Po měsících čekání se manželé dočkali hotového projektu. K jejich překvapení však bez stavebního povolení. Mávli nad tím v první chvíli rukou a zašli si na úřad sami. K jejich překvapení však stavební povolení z důvodu nedostatků na projektu nedostali! Jak je to možné?
Chyby, kvůli kterým stavební úřad projekt zamítl:
- projekt obsahoval pouze stavební část (chyběla 1. část technického zařízení budov, 2. průkaz energetické náročnosti budovy s posouzením skladeb, 3. projekt elektroinstalace a hromosvodu, 4. základní statické posouzení, 5. požárně bezpečnostní řešení stavby)
- projekt nerespektoval napojení na komunikaci, připojení na kanalizaci a vodovod, zasakování dešťových vod (projekt tím pádem nedodržoval ani legislativu)
- projekt nerespektoval umístění stavby, její vzhled a orientace v mezích územního plánu pro danou oblast
- neobsahoval výkresy jako osazení do terénu a výkres základů
- vlastně neobsahoval nic kolem domu co je pro jeho umístění a napojení nutné mít
Chyby, které měly vliv na nekomfortní bydlení
- Dodavatel katalogového projektu nezohledňoval orientaci domu ani charakter pozemku. Na mapu pozemku jednoduše vložil katalogový projekt bez hlubších úvah nad souvislostmi při bydlení a užívání domu.
- Naznačený nábytek v projektu byl zmenšovaný. Aby to na první pohled působilo tak, že v každé místnosti budou mít manželé dostatek prostoru, dostali projekt, kde byl nábytek oproti skutečnosti mnohem menší. Na první pohled tak nepoznali, jak stísněný by prostor ve skutečnosti byl.
- Projekt obsahoval řešení, která by stavbu domu zbytečně prodražovala. Např. jako nosný strop navrhovali podkladní beton, atd.
- Projekt neřešil potřeby rodiny. Novákovi byli zvyklí žít pohromadě, takže centrem veškerého bydlení měl být obývací pokoj s kuchyňským koutem. Současně potřebovali pro všechny své věci dostatek úložných prostor. V projektu však byly místnosti pro jejich společné setkávání příliš malé. A to na úkor jiných místností, které tak velké nepotřebovali. Úložné prostory v domě zcela chyběly.
Všeobecné nevýhody katalogových řešení
- Katalogový dům nikdy nezohledňuje vaše potřeby. Pokud s vámi nikdo neřeší váš životní styl, jaké děláte sporty a kam tím pádem budete odkládat kola a lyže, co plánujete dělat na zahradě, k čemu všemu budete využívat garáž atd., nepřipravuje dům pro vás, ale pro fiktivní katalogovou rodinu.
- Katalogová a levná řešení nezohledňují fakta týkající se půdy a dalších charakteristik vaší stavby nebo pozemku. Poskytují buď nepřesná nebo zbytečně drahá řešení. Např.: Automaticky navrhují drahou ochranu proti radonu, kterou však možná nepotřebujete. Počítají s průměrnou půdou, i když ta vaše je možná méně či více únosná, má vysokou hladinu spodní vody anebo jiné vlastnosti, které ovlivňují založení stavby… Odhady “od stolu” vás při realizaci stavby mohou svou cenou nakonec nevhodně zaskočit.
- Bez průzkumů nedostanete řešení pro úspěšnou stavbu svého projektu, ale jen jakousi záplatu, aby to v lepším případě „nějak” na úřadě prošlo.
- Poskytuje pouze zkreslenou informaci o tom, kolik vás realizace stavby bude stát (nepočítá s reálnou charakteristikou pozemku, sítí, ap.)
60 000 Kč k ničemu nevedlo, celý projekt museli dělat znovu
Jakmile manželé zjistili, co všechno jejich projekt nesplňuje a nerespektuje, museli začít znovu. Původních 60 000 Kč jim tak prodražilo konečné správné řešení.
Naštěstí, díky spolupráci s BLAŽEK PROJEKT:
- Získali nezávislé poradenství a s ohledem na možnosti a dopady jednotlivých řešení mohli projekt vědomě ovlivnit svým rozhodnutím pro varianty, které pro ně byly cenově a kvalitativně výhodnější.
- Díky 3D vizualizaci a 3D průletům stavbou si dokázali dům ve skutečnosti lépe představit.
- Stavební úřad projekt schválil a poskytl manželům potřebná povolení.
- Návrh domu respektoval životní styl a individuální potřeby obou manželů.
- Projekt využil silných stránek pozemku.
- Díky správně vyřešené orientaci domu dlouhodobě šetří náklady na topení.
- Díky průzkumům měli jistotu, že dům půjde postavit a zkolaudovat.
- Cenový odhad realizace domu byl mnohem přesnější. Věděli, co je opravdu čeká a co si mohou dovolit.
- Úspěšně dům postavili, zkolaudovali, zafinancovali a dnes v něm spokojeně bydlí.
Jak tedy vybírat projekt?
Katalogový projekt domu ve skutečnosti není pro vás. Nerespektuje váš životní styl, vaše potřeby a velmi často bohužel ani reálné možnosti vaší stavby nebo pozemku. Katalogový projekt je pro katalogové lidi s katalogovým životem. Je jen unifikovaným kompromisem.
Pokud si chcete stavbou nebo rekonstrukcí splnit sen o šťastném bydlení, nehledejte řešení v katalogu, ale v sobě. Dobří projektanti vás v tomto vždy dokáží rozpovídat a pomoci vám najít optimální řešení, které kopíruje vaše potřeby a respektuje finanční rozpočet. Zažijte na vlastní kůži spolupráci s námi! Ozvěte se na 774 721 120 nebo 730 412 414 a domluvte si nezávaznou schůzku.